Forside / Politik / Vores mærkesager / Størst mulig sikkerhed på vejene
Størts mulig sikkerhed på vejene
Krav om brug af TMA-systemer
Når autohjælpere, reddere og andre faggrupper arbejder i nødsporet på motorveje og motortrafikveje, befinder de sig i nogle af de farligste arbejdssituationer i Danmark. Alligevel er der i dag kun krav om brug af TMA-systemer (Truck Mounted Attenuators) ved akutte hændelser. Ved ikke‑akutte opgaver, hvor medarbejderne står i præcis de samme risikofyldte omgivelser, er der ingen krav om ekstra beskyttelse. Det ønsker vi at ændre.
TMA’er redder liv
TMA-systemer, lastvognsmonterede stødpuder, fungerer som en mobil sikkerhedsbarriere, der beskytter både medarbejdere og trafikanter. De er veldokumenteret effektive, og erfaringerne viser tydeligt, at de forhindrer alvorlige ulykker, når et køretøj rammer en arbejdszone i høj fart.
Uanset om der er tale om autohjælp, redningsberedskab, politi eller andre faggrupper, gør TMA’en en reel forskel for sikkerheden i vejsiden.
Dagens regler skaber farlige situationer
I dag er reglerne forskellige alt efter, om der er tale om en akut eller ikke‑akut opgave. Ved akutte situationer sendes der en TMA, og hastigheden sænkes. Ved ikke‑akutte opgaver er der ingen krav, og trafikken passerer ofte med 110 km/t få centimeter fra redderen. Det skaber en unødig og uacceptabel risiko.
Vi anbefaler en klar og ensartet lovgivning
Dansk Erhverv, Falck, SOS Dansk Autohjælp, Dækbranchen Danmark og Reddernes Udviklingssekretariat anbefaler, at lovgivningen ændres, så TMA-afspærring bliver et krav ved alle opgaver i nødsporet.
Det vil styrke sikkerheden og beskytte de medarbejdere, der hver dag arbejder tæt på trafikken for at hjælpe andre godt videre.