Klart behov for ny erhvervsrettet brand- og redningsuddannelse

Reddernes Udviklingssekretariat har på baggrund af input fra Referencegruppe Brand udarbejdet anbefalinger til en ny erhvervsrettet brand- og redningsuddannelse.

Behovet er tydeligt: Danmark står over for et markant ændret risiko- og trusselsbillede, og beredskabet har derfor brug for et tidssvarende kompetenceløft.

Med beredskabsforliget fra januar 2025 blev der afsat midler til, at Beredskabsstyrelsen i 2025 og 2026 kan forberede en ny erhvervsrettet uddannelse. Reddernes Udviklingssekretariat anbefaler, at uddannelsen bliver mindst toårig og placeres på niveau 4 i de europæiske kvalifikationsrammer, så brandfolk får adgang til videreuddannelse og tydelige karriereveje.

Fokusområder fra Reddernes Udviklingssekretariat

De brandfaglige medlemmer fra Referencegruppe Brand peger særligt på behovet for:

  • Styrkede kompetencer inden for teknisk redning, klimahændelser og nye energiformer
  • Øget anvendelse af ny teknologi, herunder droner
  • Undervisning i samarbejde, tværfaglig indsats og kommunikation
  • Fokus på både psykisk og fysisk arbejdsmiljø
  • Praktikophold i både operative beredskaber og i det præhospitale område

Derudover anbefaler Reddernes Udviklingssekretariat, at der etableres klare rammer for merit og optagelseskrav, samt at der nedsættes et paritetisk uddannelsesudvalg med arbejdsmarkedets parter, i tråd med modellerne fra erhvervsuddannelsessystemet.

Reddernes Udviklingssekretariat ser frem til fortsat at bidrage aktivt til udviklingen af en moderne og fremtidssikret uddannelse for Danmarks brandfolk.

Læs hele vores henvendelse til Beredskabsstyrelsen her.

Seneste nyheder

Lokale beredskaber overses i nyt lovforslag

DEMC11: Nordeuropas største akutmedicinske konference afholdes i november 2026

Jacob Guldberg: Fra paramediciner til fagpolitisk frontfigur

Året der gik i Reddernes Udviklingssekretariat 2025

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

– og få sidste nyt fra Reddernes Udviklingssekretariat