”Kollegerne er meget berørte. Det er en rigtig god arbejdsplads vi har fået skabt her,” siger Torkild Hedehus, der er Fællestillidsrepræsentant i PreMed, og medlem af referencegruppen for ambulance i Reddernes Udviklingssekretariat.
”Det har bare kørt godt, og selvfølgelig havde vi nogle småproblemer i starten, men dem fik vi løst, og kollegaerne er glade for at arbejde her. Det viser de interne undersøgelser også,” siger fællestillidsrepræsentanten.
Udbudsrunder er som bekendt hård kost for medarbejderne. ”Det giver usikkerhed, nu vi har to år, hvad skal der så ske?” spørger Torkild Hedehus.
PreMeds direktør Anders Vikke er også ærgerlig over, at det ikke går længere:
Vilkårene afspejler ikke den reelle driftsvirkelighed
”Vi har behov for at få ændret de vilkår, som vi drifter på, ellers kan vi ikke få en forretning ud af det. Jeg er utrolig stolt af den ambulancetjeneste, vi har opbygget de seneste tre år. Men vi må samtidig erkende, at vi under de nuværende vilkår ikke kan sikre en forretning, der er langtidsholdbar og levedygtig,” siger Anders Vikke, administrerende direktør hos PreMed, der forventer, at PreMed vil byde, hvis der kommer en ny udbudsrunde på ambulancedriften i Region Nordjylland.
Reelt kunne kontrakten køre i årtier, den kan forlænges hvert femte år.
”Vi er meget stolte af, at vi som en ny privat aktør i et udfordrende marked har opretholdt en høj medarbejdertrivsel og et lavt sygefravær. Det har sikret, at langt de fleste af vores ambulancer har været på gaden for at hjælpe borgerne, hvilket har bidraget direkte til at opretholde Region Nordjyllands servicemål. Dette vil fortsat være vores primære fokus i de kommende to år,” understreger Anders Vikke.
Dansk Erhverv bekymret siden 2023
Dansk Erhverv meldte ud i november 2023, at de ikke mente, der var lige konkurrence på ambulancemarkedet, og erhvervsorganisationen frygtede, at private virksomheder ville ende med at trække sig. Den gang sagde markedschef Morten Jung følgende: “Som det er i dag, er der ikke fair og lige konkurrence mellem regionen og de private leverandører.”
Det har ikke været muligt at få en kommentar fra Region Nordjylland, men til TV2 Nord siger regionsrådsformand Mads Duedahl (V), at han er ærgerlig over, PreMed siger op: “Vi har haft et godt samarbejde, som vi har været meget tilfredse med. Når det er sagt, så er der sket rigtig meget i verden de seneste fire år, så der er fuld forståelse for, at PreMed vælger at sige op,” lyder det fra regionsrådsformanden.