”Det handler om at få en forståelse for, at vi som mennesker reagerer på det, der sker omkring os. At vi reagerer på det, vi bliver udsat for. Og at vi reagerer forskelligt,” forklarer Lars Andersen, der er psykolog og tidligere redder. Han kommer fra Institut for Belastningspsykologi, hvor man arbejder målrettet med det psykiske arbejdsmiljø for fagpersoner med psykisk krævende job. Eller sagt på en anden måde, man passer på dem, der passer på os alle.

Den 5. maj giver Lars Andersen et oplæg ved et gå-hjem-møde i Glostrup for PTR-redderne for at gøre dem lidt klogere på sig selv og egne reaktioner, når man kører patienter i krise til eller fra hospitalet.

PTR-redderne i den siddende sygetransport er nogle gange blandt de første til at møde mennesker i en svær situation, når de henter og bringer patienter, der skal til undersøgelse eller i behandling. De har måske lige fået en alvorlig diagnose, været igennem en hård behandling eller prognosen ser måske ikke ud, som patienten havde håber. Den nærmeste og måske eneste at tale med i situationen er nogle gange PTR-redderen. Og det kan være svære samtaler.

”Det er helt normalt, at vi reagerer på det, der sker omkring os. Vi kan også få mental slagside og det er okay! Det er okay, at vi som mennesker reagerer. Det, der kan drille lidt er, hvis man ikke opdager det, så kan det blive et problem professionelt – fordi man tager det med sig på næste opgave,” siger Lars Andersen.

Lars Andersen kørte ambulance i knapt ti år i Hillerød og Helsingør, inden han uddannede sig til psykolog, fordi han blev mere optaget af og nysgerrig på, hvorfor folk reagerer forskelligt: ”Det så jeg jo tit, når vi kom ud som redder til en alvorlig hændelse. Folk reagerer forskelligt, når der sker noget voldsomt,” uddyber Lars Andersen, der så rykkede de blå blink med over i psykologtjenesten, hvor han i dag arbejder med traumer, kriser og belastningspsykologi.

Hvad kan du forvente?

  • Indblik i belastningspsykologien og viden om, hvad der gør særligt indtryk og dermed potentielt belaster
  • Blik for både egne og kollegers faresignaler
  • Inspiration til forebyggelse
  • Og endelig og nærmest vigtigst: Et fælles sprog, der gør det lettere at være afstemt og i kontakt

Vi håber, at du med dette oplæg bliver lidt klogere på dig selv og dine egne reaktioner, når du skal køre patienter i krise til eller fra hospitalet.

Praktisk information

Tidspunkt: mandag den 5. maj 2025, kl. 18:00-19:00

Sted: Naverland 11, 2600 Glostrup

Pris: Gratis, og der vil være noget at spise samt lidt at drikke

Målgruppe: Medarbejderne i den siddende sygetransport

Tilmelding: Send en mail til TR Bente Baastrup på bente_strand@LIVE.DK , hvor du skriver dit navn og mail

Tilmeldingsfrist: mandag den 28. april 2025